Úvod » Čínská medicína » ELIXÍR NEBESKÉHO CÍSAŘE - 121
Nespavost, neklid, noční pocení, sklon k bušení srdce.
Působení dle tradiční čínské medicíny:
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř:
Popis dle tradiční čínské medicíny - Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi TIAN WANG BU XIN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato směs je určena pro obtíže vyvolané především přepracovaností, duševním vyčerpáním či dlouhodobými psychickými problémy, které vyčerpávají jinovou esenci ledvin a srdce SHEN/XIN YIN XU, která se pak projeví nespavostí nebo povrchním spánkem s častým probouzením, bušením srdce, úzkostí, neklidem, zhoršeným duševním výkonem, zapomnětlivostí či obtížnou koncentrací . Rovněž se event. mohou objevit i afty, noční pocení či sušší stolice. V našem případě se jedná o nedostatečnost jinu ledvin a srdce SHEN/XIN YIN XU, kdy ledviny SHEN a srdce XIN mezi sebou nekomunikují. Srdce XIN řídí krev XUE a uchovává ducha SHEN. Císařský oheň srdce XIN HUO za normálních okolností sestupuje dolů a zahřívá ministerský oheň ledvin SHEN HUO. Ledviny zase uchovávají vodu, jež stoupá nahoru a ochlazuje srdce XIN. Pokud je tedy komunikace mezi císařským ohněm (srdce XIN) a ministerským ohněm (ledviny SHEN) v pořádku, tak i voda a oheň jsou vyváženy, stejně jako esence ledvin SHEN JING a krev srdce XIN XUE. Za těchto podmínek je i duch klidný, ukotvený a ustálený. V opačném případě, díky stresovému způsobu života, jež doslova „pálí“ jinovou esenci a krev, dochází k rozpojení mezi dráhou ledvin SHEN a dráhou srdce XIN. Nedostatečnost krve srdce XIN XUE XU se projevuje jako bušení srdce s úzkostí, neklid a zapomnětlivostí . Nedostatečnost krve a jin XUE/YIN XU vzniká oheň z nedostatku HUO XU, jež zneklidňuje ducha v srdci XIN SHEN a způsobuje podrážděnost, nespavost, neklidný spánek, spánek rušený nepříjemnými sny, probouzení se, neschopnost přemýšlet a soustředit se. V případě nedostatečné esence ledvin SHEN JING stoupá duch SHEN do srdce XIN a způsobuje noční pocení a afty či vřídky na jazyku a v ústech či sušší stolicí. Tato směs je vhodná všude tam, kde se používají tranqulizéry (léky na uklidnění) či léky proti nespavosti.
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny - Shu di huang (Rehmanie lepkavá - kořen vařený ve víně), Dang gui (Děhel čínský - kořen), Dang shen (Pazvonek chloupkatý - kořen), Mai men dong (Sedoulek japonský - hlíza), Tian men dong (Chřest kočinčínský - hlíza), Fu ling (Pornatka kokosová - plodnice houby), Bai zi ren (Zeravec východní - semeno), Dan shen (Šalvěj červenokořenná - kořen), Suan zao ren (Jujuba trnitá - semeno), Wu wei zi (Schizandra čínská - plod), Yuan zhi (Vítod tenkolistý - kořen), Jie geng (Platykodon velkokvětý - kořen), Mikrokrystalická celulóza (MCC) 1 %.
Dávkování - 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem
Balení - 100 tablet / 30 g (obsah bylin v tabletách je v maximální možné koncentraci 1:5, tzn. že na 1 g bylinných tablet je při výrobě použito 5 g surových bylin)
Výrobce: | TCM Herbs, s.r.o. | ||
Podle čínského názvu: | TIAN WANG BU XIN WAN | ||
Podle českého názvu: | ELIXÍR NEBESKÉHO CÍSAŘE | ||
Podle kódů: | 121 |