Úvod » Čínská medicína » PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY (004)


        

PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY (004)

CHUAN XIONG CHA TIAO WAN

 

Výrobce: TCM Bohemia s.r.o.
Podle čínského názvu: CHUAN XIONG CHA TIAO WAN
Podle českého názvu: PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY
Podle kódů: 004
naše cena:
0 Kč

Nachlazení s bolestmi hlavy a šíje po průvanu nebo z nastydnutí, zimomřivost, čirá rýma, bolesti uší, svalová ztuhlost a bolesti při viróze.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů:
- nachlazení s bolestmi hlavy
- zimomřivost, svalová ztuhlost a bolesti při viróze
- bolesti hlavy či šíje po ofouknutí
- bolesti či tlak v hlavě při změnách počasí, zvláště před deštěm

 

Používá se pro stavy ofouknutí nebo nachlazení, kdy průvan a chlad zhoršují uvedené příznaky. Nemoc, vhodná pro léčbu touto směsí pochází ze "špatného povětří", které napadá oslabený organizmus a vniká do něj kůží (klasická citace). Proto jsme k podobným stavům náchylní zvláště při ofouknutí po pocení, kdy jsou kožní póry otevřené. Škodlivina - viróza - potom překáží volnému proudění energie v těle a vzniká bolest, ztuhlost, zimomřivost. Onemocnění se typicky projevuje v horní části těla, která je zvláště náchylná pro tyto jangové patologie. Je třeba se ujistit, že ke zmírnění příznaků dochází působením tepla.

Poznámka
Optimální je směs podat co nejdříve po objevení se příznaků. Při léčbě akutních infekcí a zahlenění dýchacích cest důrazně doporučujeme vynechat sladkosti a omezit mléčné výrobky! Tradičně se směs zapíjela silným zeleným čajem, který zesiluje působení bylin v ní obsažených.

Dávkování a doba užívání
Klasické podávání 3 x denně 8 kuliček se podává u mírných stavů. Tak jako je tomu u všech dalších směsí pro akutní použití, i v tomto případě se dávka zvyšuje dle závažnosti až k 80 kuličkám za den, podaným ve čtyřech dávkách, které na sebe navazují v jedno nebo dvouhodinových intervalech. Následující den a další dny se potom dávka snižuje s ústupem obtíží, zejména u viróz. U problémů s bolestmi z průvanu a ofouknutí se směs dává v dávce 3x denně 8 – 16 kuliček, přičemž ji lze brát delší dobu, do kompletního vymizení příznaků. Zde je vhodné současné použití KURKUMOVÉHO SPREJE (353) na bolavá a zatuhlá místa.
Výrobek není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 3x denně 4 kuličky.

Soudobý pohled
Značná část osmi bylin, obsažených ve směsi se vyznačuje ostrou chutí, která v tkáních vyvolá prohřátí, rozhýbání cirkulace a uvolnění spazmů. Toto je základní parketa působení směsi. K těmto ostrým bylinám patří máta, koprníček, notopterygium, schizonepeta, ledebouriela. U posledně jmenované je její působení natolik zřejmé, že její čínský název je fangfeng – obránce před větrem.
Pro správné užití je zapotřebí se tedy vždy ujistit, že onemocnění spíše reaguje pozitivně na teplo a postižený člověk se vyhýbá pobytu v průvanu či chladném prostředí.

Kombinace s dalšími produkty
Na rozdíl od směsí 002-CHLAD RANNÍ MLHY a 003-KŘEHKOST JARNÍHO KVÍTKU je v tomto případě vždy přítomná přecitlivělost na chlad, průvan a spíše sklon k zimomřivosti. Rovněž nebývá příliš vysoká teplota, nebo není teplota zvýšená vůbec. Rovněž pokud nestihneme užít tuto směs v raných stádiích infekce a postupem času se rozvine bolest v krku či kašel a horečka, vezmeme si raději jiné odpovídající směsi - opět viz 002-CHLAD RANNÍ MLHY nebo 003-KŘEHKOST JARNÍHO KVÍTKU . Pro přetrvávající celkovou bolestivost těla (svalů) po chřipce podáváme raději 101-SOUBOJ VĚTRNÝCH DRAKŮ. V případě výrazné rýmy lze kombinovat s produktem 007-VYVANUTÍ DRAČÍ JESKYNĚ. Při výrazných bolestech svalů v šíjové a krční oblasti se směs podává spolu s produktem 205-HOUŽEVNATOST BAMBUSOVÉHO VÝHONKU.

Autor směsi
Skupina císařských dvorních lékařů v díle TAI PING HUI MIN HE JI JU FANG, r. 1078.

Charakteristika
Klasická směs užívaná pro náhlé bolesti hlavy z vnějšího napadení chladným větrem, dále pro ucpání nosu, zánět dutin, rýmu a závratě z větru. Užívání spolu se zeleným čajem zesiluje účinek.

Působení
BO HE (Herba menthae haplocalycis) pročišťuje horko z tváří a očí, zmírňuje bolesti hlavy a snižuje horečku. Působí hojivě na oblast krku, zastavuje kašel. Také pomáhá zklidnit podrážděnost, která se spojuje s nemocí. CHUAN XIONG (Radix ligustici walichii) usměrňuje proudění krve, rozptyluje vítr, zmírňuje bolesti hlavy ve spánkové oblasti na temeni. QIANG HUO (Rhizoma et radix notopterygii) zmírňuje bolest hlavy v oblasti zátylku a přilehlé části krku, horní části zad a kloubů. BAI ZHI (Radix angelicae dahuricae) odstraňuje bolesti hlavy v přední části hlavy a za očima. Zmírňuje pocit ucpaného nosu, rozpouští stagnující hlen v nose, čímž zlepšuje dýchání. FANG FENG (Radix ledebourielae divaricatae) zklidňuje bolesti hlavy, odstraňuje bolesti svalů a kloubů JING JIE (Herba seu flos schizonepetae tenuifoliae) pomáhá vyloučit vnější škodlivinu z organismu. Společně s FANG FENG je často užíván k léčbě infekcí horních cest dýchacích. GAN CAO (Radix glycyrrhizae uralensis) harmonizuje působení ostatních bylin ve směsi a směruje jejich účinky do všech hlavních meridiánů.

Indikace TCM
Jazyk je růžový s bílým tenkým povlakem.

Balení: 200 kuliček/ 33g

Výrobce: TCM Bohemia s.r.o.
Podle čínského názvu: CHUAN XIONG CHA TIAO WAN
Podle českého názvu: PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY
Podle kódů: 004
ZTM1Nz