Úvod » Čínská medicína » ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA - 068


        

ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA - 068

YI GUAN JIAN WAN

 

Výrobce: TCM Herbs, s.r.o.
Podle čínského názvu: YI GUAN JIAN WAN
Podle českého názvu: ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA
Podle kódů: 068
naše cena:
0 Kč

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Vyživuje nedostatečný jin jater a ledvin  GAN/SHEN YIN XU
  • Rozprouďuje stagnující energii čchi jater GAN QI ZHI
  • Ochlazuje vnitřní horko a oheň z nedostatku RE/HUO XU

 

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř:

Trávicí potíže:

  • Vředová choroba žaludku a dvanácterníku (Ulcus gastrodudenalis)
  • Přítomnost Helicobacteru pylori v žaludku
  • Chronický zánět žaludku (Chron. gastritis)
  • Gastroezofageální reflux (GER)
  • Pálení žáhy (Pyrosis)
  • Žaludeční neuróza (Gastroneurosis)
  • Chronický zánět jater (Chron. hepatitis)
  • Ztučnělá či ztvrdlá játra (Steatóza či cirhóza jater)
  • Cukrovka (Diabetes mellitus)
  • Bolesti jater při rakovině jater

 

Nervové potíže:

  • Vysoký krevní tlak (Primární esenciální hypertenze - tj. bez nalezení organické příčiny)
  • Vysoký krevní tlak v těhotenství (Hypertenze gravida)
  • Postižení periferních nervů při cukrovce (Diabetická neuropatie)
  • Bolesti a zánět mezižeberních nervů (Interkostální neuralgie)

 

Psychické potíže:

  • Syndrom vyhoření (Burning out syndrom)
  • Nervové vyčerpání, pocit marnosti (Deprese)
  • Nervozita, obzvláště u žen (Neurocirkulační astenie)
  • Nespavost (Insomnie)
  • Syndrom neklidných nohou (RLS)

Gynekologické potíže:

  • Nedostatečná menstruace (Oligomenorea)
  • Špinění mezi cykly (Menoragie)
  • Vynechání menstruace (Amenorea)
  • Bolestivá menstruace (Dysmenorea)
  • Těhotenská gestóza (Hypertenze + Proteinurie + Edémy)

Oční potíže:

  • Suchost sliznic - oči, ústa, pochva (Sjoegrenův syndrom)
  • Šeroslepost (Hemeralopia)
  • Šedý zákal (Katarakta)  - zastřený zrak, plovoucí „tečky“ v očích
  • Postižení cév oční sítnice při cukrovce (Diabetická retinopatie)

Ostatní potíže:

  • Nedostatečnost krevních destiček s krvácivými projevy (Trombocytopenická purpura)
  • Chronický zánět varlat (Chron. orchitis)
  • Tříselná či břišní kýla (Hernia inguinalis/umbilicus)
  • Nedostatečnost nadledvinek (Addisonova choroba)
  • Autoimunní zánět štítné žlázy (Hashimotova thyreoiditis)
  • Kožní „metličky“, hlavně u žen, červené i modré (Mikrovarixy)
  • Padání vlasů (Alopecia)

Popis dle tradiční čínské medicíny - Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi YI GUAN JIAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Její složení se odvíjí od slavné věty Konfuciovy: Má cesta obsahuje jeden základ (TAO), jež propojuje vše a prostupuje vším… Při bližším zkoumání této bylinné směsi a jeho názvu pak porozumíme lépe těmto vztahům, neboť dle čínské medicíny „játra obsahují jinovou esenci (krev), která se projevuje skrze jejich jangové funkce“. Tento stav si můžeme představit asi jako nedostatek oleje v motoru (nedostatečnost jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU), který se po čase přehřívá (horko či oheň z nedostatku RE/HUO XU). Toto přehřívání vede k dalšímu spalování a vysušování již tak nedostatečného oleje, čímž dochází k postupnému zadírání se motoru (stagnující jaterní energie čchi GAN QI ZHI). Nebo si můžeme také tento stav představit jako kupř. málo vody v potoce (nedostatečnost jin YIN XU), která se díky nedostatku proudu vody zastaví (stagnující čchi jater GAN QI ZHI) a po čase tato blokáda doslova zetlí (přemění na horko RE XU). Léčba dle čínské medicíny pak spočívá (primárně) v doplnění vody, čímž se zcela přirozeně a automaticky rozproudí (sekundárně) stagnující tlení, obnoví se cirkulace a ochladí horko. Toť vskutku geniálně sestavená bylinná směs, neboť ovlivňuje několik kategorií nemocí současně, které by jinak vyléčit bylo značně obtížné, ba téměř nemožné…

Nejčastější příčinou všeobecného nedostatku jin YIN XU je přepracovávání, a to ve smyslu dlouhé pracovní doby bez odpovídajícího odpočinku, brzké odchody z domova s pozdními návraty, to vše po dlouhá léta. Tento druh přepracovávání (někdy dochází dokonce až k tzv. syndromu vyhoření - „burning out syndrom“) je obzvlášť škodlivý, protože vždy zahrnuje další dvě příčiny obtíží, které s přepracováním jdou ruku v ruce, a sice emoční stres a nepravidelnou stravou. Hlavně emoce, které vyvolávají vzestup energie čchi QI (a tím napomáhají vzniku horka z nedostatku RE/HUO XU), jako jsou hněv, frustrace, rozhořčení, pocity viny, stud, strach a obavy. Jin je zde jakýsi „kořen“, jenž má energii čchi „ukotvit“. Pokud je tento kořen oslabený, energie čchi začíná stoupat do hrudi, krku a hlavy (kupř. návaly horka ve tvářích) a zneklidňuje ducha. Potom říkáme, že „jde mi TO na nervy“ (nervozita, nervové vyčerpání) či „vrazilo se mi TO do nohou“ (syndrom neklidných nohou, diabetická neuropatie) nebo „do hlavy“ (deprese, nespavost).

 

Nedostatek jin jater s horkem GAN YIN XU se projevuje příznaky jako kupř. závratě, necitlivost či mravenčení v končetinách, nespavost, zastřený zrak, plovoucí „tečky“ v očích, suché oči, zarudlé oči, zhoršené vidění za šera, slabá menstruace nebo vynechávání menstruace nebo naopak velmi silná menstruace při závažném vnitřním horku, šedobledá matná pleť bez lesku, ale se zarudlými tvářemi v oblasti lícních kostí, velmi suché vlasy a kůže, deprese, noční pocení, svalová slabost, křeče, zvrásnělé a křehké nehty, které jsou velmi suché.

 

Stagnující energie čchi v játrech GAN QI ZHI se projevuje příznaky jako kupř. bolesti v podžebří, na hrudi a v nadbřišku kolem žaludku, pocit roztaženého břicha, hořko v ústech, pálení žáhy, kyselo v ústech, říhání, pocit tzv. vlčího hladu, bolestivá menstruace, podrážděnost a vnitřní nervozita.

 

 

Horko či oheň z nedostatečnosti RE/HUO XU se projevuje příznaky jako kupř. pocitem horka v obličeji, návaly horka ve tvářích, sucho v ústech s potřebou pít po malých doušcích, sucho v ústech a v krku v noci, vnitřní pocit horka, sušší stolice, malé množství tmavé moči.

 

Nedostatek jin ledvin s horkem SHEN YIN XU + RE XU se projevuje příznaky jako kupř. šumění či pískání v uších, zhoršení sluchu, špatná paměť, bolesti v bedrech, bolesti v kostech, únava, malátnost, obavy, neplodnost, předčasná ejakulace, noční poluce se sny, nadměrné menstruační krvácení.

 

 

Jak vidno z předchozího, příznaků je přehršle, ale samozřejmě to neznamená, že všechny tyto musí náš pacient nutně mít (to by také ani jeden nevydržel…), aby splňoval podmínky k užívání této směsi. Stačí, když si uvědomíme, že tato bylinná směs léčí tím, že primárně vyživuje nedostatečný jin jater GAN YIN XU, čímž pomáhá i nedostatečnému jin ledvin SHEN YIN XU a sekundárně rozprouďuje stagnující jaterní energii čchi GAN QI ZHI a ochlazuje horko či oheň z nedostatku RE/HUO XU.

Takovými typickými nemocemi dnešní doby, které se mohou touto bylinnou směsí léčit, jsou kupř. vředová choroba žaludku a dvanácterníku s Helicobacterem žaludeční neuróza, záněty žaludku, hypertenze (i v těhotenství), diabetes, syndrom neklidných nohou, deprese, syndrom vyhoření, šedý zákal, šumění v uších, menstruační potíže (slabá, silná, nepravidelná, špinění mezi cyklem, bolestivá, nedostavující se), vysychání sliznic (Sjoegrenův syndrom), roztroušená skleróza či těhotenská gestóza.

Vleklé stavy strachu, jako například vidíme u chronických úzkostí, vyvolávají vzestup energie čchi QI NI a přerušují propojení mezi spodní a horní částí těla a mezi ledvinami a srdcem - v tom případě k této směsi můžeme přidat bylinnou směs Elixír nebeského císaře (kód 121).

V případě klimakterických návalů můžeme přidat bylinnou směs Svěžest podvečerní pagody (kód 185).

V případě zvýšeného krevního tlaku můžeme přidat bylinnou směs Vzedmutí se jarního větru (kód 112).

V případě cukrovky můžeme přidat bylinnou směs Sladké plody z Yunnanu (kód 190).

V případě šedého zákalu či jiných očních potíží můžeme přidat bylinnou směs Lesk nefritového šperku (kód 182).

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařská bylina Shu di huang silně vyživuje nedostatečný jin YIN XU a esenci ledvin SHEN JING XU. Tato bylinná směs se používá na stav nedostatečnosti jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU, spolu se stagnací energie čchi v játrech GAN QI ZHI. Je-li při prázdnotě jinu jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU stísněná energie čchi jater GAN QI ZHI, která generuje horko či oheň z nedostatku RE/HUO XU, tak nelze ji jenom zprůchodňovat, protože tyto byliny jsou obvykle teplé a vysoušející. Proto jsou v této směsi obsaženy byliny jako Gou qi zi, Mai men dong a Bei sha shen, které vyživují nedostatečný yin YIN XU a krev XUE XU. Gou qi zi kromě toho, že doplňuje esenci ledvin SHENG JING XU a jin a krev jater GAN YIN/XUE XU navíc posiluje i zrak. Mai men dong a Bei sha shen kromě všeobecného vyživování jin v ledvinách SHEN YIN XU vyživují i jin žaludku a plic WEI/FEI YIN XU a svlažují sucho ZAO. Dang gui vyživuje a harmonizuje krev XUE XU a všechny byliny dohromady pak spolu doplňují jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU. Zhi mu je přidán navíc do této směsi, neboť jeho hořce sladká chuť a chladná zvlhčující povaha vede k tomu, že jeho kombinace sladké chuti a chladné povahy rozohňuje nedostatečný yin YIN XU a svlažuje sucho ZAO, další jeho kombinace hořké chuti a chladné povahy pak zase ochlazuje horko RE a oheň HUO. Chuan lian zi pomáhá tím, že zprůchodňuje zablokovanou jaterní energii čchi GAN QI ZHI a upravuje její tok.

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – bolestí ze stagnujícího vlhka SHI nebo hlenu TAN, rovněž se nepoužívá v akutním stádiu horečnatých chorob a infekcí. 

Balení - 100 tablet / 30 g (obsah bylin v tabletách je v maximální možné koncentraci 1:5, tzn. že na 1 g bylinných tablet je při výrobě použito 5 g surových bylin)


Dávkování
- 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety (v Číně používají v případě potřeby a intenzity potíží dávku 2 - 3x vyšší). V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!) a to pak lze několika způsoby:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety zalít ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmíchat a teplé vypít (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3x2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců - kod 900 a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.

 

Každá šarže bylin v našich produktech je testována v akreditované laboratoři Phytax Laboratory ve švýcarském Schlierenu a to na identifikaci bylin, dále na těžké kovy (rtuť, kadmium, olovo, arsen a měď), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), plísně, kvasinky a aflatoxiny. Všechny bylinné tablety a nápoje naší firmy TCM Herbs mají jako jediné v ČR každou šarži bylin navíc testovanou mimo jiné i na 460 druhů pesticidů (4 skupiny), neboť pesticidy se dnes stávají celosvětovým problémem, obzvláště u produktů z tzv. Třetího světa. Veškeré dokumenty o vyšetření naleznete v článku Bezpečnost a kvalita produktů TCM Herbs - viz příklad takového laboratorního vyšetření na těžké kovy, na identifikaci bylin, baktérie, plísně a pesticidy. Bylinné nápoje (kódy 822, 844, 850, 888, 900) a bylinné produkty v prášku (kódy 009, 050, 198, 199, 200) jsou bez jakýchkoliv konzervačních a chemických příměsí či látek. Bylinné tablety obsahují jako jedinou pojivovou látku přírodní celulózu (v dávce max. do 1%). Veškeré naše byliny nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou. Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, jinou chuť či jinou vůni (neb jsou to přírodní a ne geneticky formované produkty…), ale vždy se stejným účinkem.

Z výše zmíněného vyplývá, že bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří z hlediska kvantity (koncentrace bylin ve směsi je 5 x vyšší, tzn. že 1 gram bylinných tablet odpovídá 5 gramům sušených bylin) a kvality (naprosto bezprecedentní testování a to každé šarže) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v oblasti čínské medicíny a přírodní medicíny vůbec, představit a dopřát!
Výrobce: TCM Herbs, s.r.o.
Podle čínského názvu: YI GUAN JIAN WAN
Podle českého názvu: ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA
Podle kódů: 068
YWE3ZDY0N