Úvod » Čínská medicína » MIŠPULNÍKOVÝ SIRUP
Bylinný sirup při kašli.
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů:
- kašel, škrábání v krku
- chrapot, pobolívání hlasivek po dlouhém mluvení či zpěvu
- zánět průdušek se zahleněním a nemožností odkašlat
- chronický kašel s obtížným vykašláváním, například kuřácký
Jedná se o často vyhledávaný sirup složený z bylin působících na zastavení kašle z nejrůznějších příčin. Může jít o kašel produktivní, tj. s vykašláváním hojných hlenů, či o kašel suchý, dráždivý. V okamžiku ústupu kašle se užívání sirupu ukončuje. Díky své příjemné chuti je vhodný obzvláště pro děti. Chuan bei mu (Fritillariae cirrhosae exractum), Pi pa ye (Eriobotryae japonicae extractum), Bai bu (Stemonae japonicae extractum) pročišťují horko v plicích, zvlhčují plíce, a tím podporují regeneraci poškozené sliznice dýchacího ústrojí, zastavují kašel. Jie geng (Platycodi grandiflori extractum) podporuje přirozené plicní funkce, odstraňuje hleny. Xing ren (Pruni armenicae extractum) zastavuje kašel a odstraňuje pocit krátkého dechu, zvlhčuje střeva, a tak odstraňuje zácpu, která se často objevuje v plicních problémech. Bo he (Menthae arvensis extractum) pročišťuje hlavu a oči, odstraňuje bolesti v krku a snižuje horečku.
Poznámka
Vzhledem k tomu, že nejčastějšími konzumenty sirupu jsou děti, které často odmítají „hořkou medicínu“, byl do sirupu přidán třtinový cukr. Při dodržování návodu je denní dávka cukru ze sirupu nižší než 1 gram, což je množství, které prakticky neovlivní denní profil ani u diabetiků.
Při léčbě kašle a zahlenění důrazně doporučujeme přerušení konzumace sladkostí a mléčných výrobků!
Dávkování a doba užívání
1 polévková lžíce 3–4x denně, zapít vodou. Děti od 3 do 12 let: 1 kávová lžička 3–4x denně, zapít vodou. Účinek lze pozorovat po třech dnech. V případě ústupu kašle užívání tohoto sirupu ukončíme.
Soudobý pohled
Hlavní složkou směsi jsou listy z mišpulníku japonského. Tento již zdomácnělý strom je v Asii velmi rozšířen zejména pro své sladké plody, podobající se malým hruškám. Strom kvete v zimě a plody dozrávají na jaře, podobně jako u nás třešně. Džem z plodů mišpulníku je lahůdkou pro děti. Tyto plody, podobající se zlatavým hruštičkám jsou zobrazeny na obalu sirupu. Za mišpulníkovými plody ve své famóznosti nezaostávají ani jeho listy. Patří k nejznámějším rostlinným drogám pro úpravu kašle, vyznačují se svým protizánětlivým účinkem, pomáhají při opilosti i depresích. Protože v čínské medicíně se málokdy používá pouze jedna léčivka, je i v MIŠPULNÍKOVÉM SIRUPU zastoupeno bylin více. Důležitá je zejména fritilárie, která je považována za osvědčeného partnera mišpulníkových listů v recepturách na kašel. I originální název sirupu obsahuje jména těchto dvou rostlin (CHUAN BEI – fritilárie, PI PA – mišpulník). Další pomocné byliny doplňují sirup tak, aby měl komplexní působení na kašel různého původu – odhlenění, protizánětlivý efekt, regenerace a zvhčení dýchacích cest, snížení kašlacího, popřípadě i dávivého reflexu.
Kombinace s dalšími produkty
Sirup se vhodně kombinuje s podáváním bylinných kuliček, například se směsí 003-KŘEHKOST JARNÍHO KVÍTKU u akutního kašle při viróze, nebo při delší dobu trvajícím kašli s produktem 033-VYLADĚNÍ CITEROVÝCH STRUN. U suchého dráždivého kašle podáváme spolu s 131-HVIZDEM STŘÍBRNÉ PÍŠŤALKY.
Autor směsi
Sestaveno podle starověké lidové receptury.
Balení: 150ml
Podle čínského názvu: | CHUAN BEI PI PA LU | ||
Podle českého názvu: | MIŠPULNÍKOVÝ SIRUP | ||
Podle kódů: | 20063 |