Úvod » Čínská medicína » ZÁVĚJE PLNÉ NADĚJE - 053
Bolesti břicha při menstruaci zlepšující se teplem. Neplodnost.
Působení dle tradiční čínské medicíny:
Z hlediska tradiční čínské medicíny příznivě působí u stavů, jako je kupř.:
Popis dle tradiční čínské medicíny - Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi WEN JING WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato směs upravuje hlavně menstruační potíže, jež jsou způsobeny chladem z nedostatečnosti v genitálních drahách CHONG a REN MAI s následnou blokádou krve.
U takových žen se objevuje slabé, přetrvávající děložní krvácení, nepravidelná menstruace (předčasná či opožděná), nafialovělé krevní sraženiny v menstruační krvi, krvácení uprostřed cyklu (tzv. špinění), bolestivá menstruace, napětí a chlad v podbřišku či neplodnost. Základní příčinou je zde chlad z nedostatku, jež vede k blokádě krve, která se později mění na horko (asi tak jako málo vody v potoce, jež nemá sílu dále téci, zablokuje se a později přemění na horko, podobně jako zablokovaný chlad ve sklepě vede ve finále k samovznícení uhlí), proto i příznaky v tomto případě jsou vyjádřením jak chladu, tak horka (tzv. chlad dole a horko nahoře), stejně jako příznaky nedostatku a nadbytku – v Čechách existuje pro tento stav příznačné pojmenování Chytrá horákyně…
K příznakům horka z nedostatečnosti krve a její následné stagnace patří suché rty a sucho v ústech (na rozdíl od falešného horka z nedostatečnosti YIN, jež má některé podobné projevy, ale na rozdíl od předchozího se projevuje suchostí v ústech a v krku, nikdy ne suchými rty!), chybí pocit žízně, dále zvýšená večerní teplota (na rozdíl u nedostatečnosti YIN již odpoledne) a večer teplé dlaně a plosky, event. i s pocením dlaní a plosek.
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskými a tedy hlavními bylinami ve směsi jsou Gan jiang a Rou gui, jež zahřívají menstruaci, odstraňují chlad, uvolňují blokády a obnovují cirkulaci krve. Gan jiang současně i podporuje oběh Qi a odstraňuje bolest, zatímco Rou gui otevírá a zprůchodňuje dráhy tím, že je prohřívá. Obě dohromady pak jsou velmi efektní při léčbě blokády krve vyvolané chladem. Ministerskými bylinami jsou Dang gui, Chuan xiong, Bai shao a Shu di huang, jež oživují krev, odstraňují blokády, posilují krev a regulují menstruaci. Mai men dong vyživuje YIN, zvlhčuje sucho a pročišťuje horko z nedostatečnosti. Asistent Mu dan pi pomáhá císařským bylinám odstraňovat stagnaci, harmonizovat menstruaci a ochladit horko z nedostatečnosti. Ren shen, Zhi gan cao, Sheng jiang a Zhi ban xia doplňují Qi, harmonizují slezinu a žaludek a podporují jejich transformační funkce, čímž nepřímo posilují tvorbu krve.
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě - Těhotenství, blokády krve z nadbytku YU XUE, nedostatečnosti jin YIN XU, při menses.
Dávkování - 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!) a to pak lze několika způsoby:
Často se tato bylinná směs kombinuje s bylinnou směsí Zklidnění zčeřené hladiny (kod 062).
Balení - 100 tablet / 30 g (obsah bylin v tabletách je v maximální možné koncentraci 1:5, tzn. že na 1 g bylinných tablet je při výrobě použito 5 g surových bylin)
Výrobce: | TCM Herbs, s.r.o. | ||
Podle čínského názvu: | WEN JING WAN | ||
Podle českého názvu: | ZÁVĚJE PLNÉ NADĚJE | ||
Podle kódů: | 053 |