Úvod » Čínská medicína » SOUBOJ VĚTRNÝCH DRAKŮ (101)


        

SOUBOJ VĚTRNÝCH DRAKŮ (101)

HUO XIANG ZHENG QI WAN

 

Výrobce: TCM Bohemia s.r.o.
Podle čínského názvu: HUO XIANG ZHENG QI WAN
Podle českého názvu: SOUBOJ VĚTRNÝCH DRAKŮ
Podle kódů: 101
naše cena:
0 Kč

Bolesti hlavy, bolesti svalů, třesavka, průjem, zvracení. Cestovatelský průjem.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů:
- náhle vzniklý průjem a zvracení
- střevní chřipka
- bolesti celého těla při nachlazení
- cestovatelský průjem
- přetrvávající bolesti svalů po chřipce

 

Pokud se objeví náhlé střevní či žaludeční problémy, myslí terapeut TCM vždy na napadení trávicího traktu vlhkostí, zejména pak vnější – z moderního pohledu jde o střevní chřipku nebo následky požití nedostatečně očištěné potravy. K příznakům patří nejen průjem, ale i třesavka, horečka, nafouknutý hrudník, ztráta chuti v ústech, nechutenství a neklid v dutině břišní. Účinek bylin ve směsi spočívá v odstranění vlhka a hlenu z břišní oblasti, úpravě zažívání a harmonizaci organizmu.

Poznámka
Toto je v Číně velice rozšířená a oblíbená směs, obzvláště vhodná k léčbě akutního průjmu od jara do podzimu. K takovým se řadí i průjmy cestovatelů při změně stravy a podnebí, stejně tak i zvracení žen v těhotenství. U těhotných lze s úspěchem podávat spolu se směsí 056 RŮST HORY TCHAJ – DANG GUI SHAO YAO WAN, od každé směsi 3x denně 4 – 8 kuliček v závislosti na intenzitě obtíží.V Číně jsou všude na hotelích, ubytovnách, v obchodech či nemocnicích termosky s horkou vodou. Tato převařená voda je velmi oblíbeným nápojem a současně je prevencí přenosu infekce do trávicího traktu. Užívání směsi se kombinuje s „fádní stravou“, kdy se konzumují jídla, ve kterých nepřevažuje žádná z pěti hlavních chutí. Základem těchto jídel je obvykle dlouho vařená rýžová kaše – lehká, velmi výživná a snadno stravitelná.

Dávkování a doba užívání
Obvyklou dávku 3x denně 8 kuliček je nutné často v akutních stavech zvýšit. Při cestovatelském průjmu či velkých svalových poinfekčních bolestech je pro začátek vhodné brát dávku 4x denně 20 kuliček a to do odeznění největších potíží. Poté se dávka snižuje a užívá se do vymizení potíží.
Výrobek není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 3x denně 4 kuličky.

Soudobý pohled
Výše popsané stavy patří k následkům různých viróz, postihující trávicí trakt či pohybový systém. Pokud jsou nesprávně léčeny, často přechází do chronicity. U trávení mohou vznikat chronické průjmy a nezřídka i jiné zánětlivé komplikace – zánět střeva, apod. U celkového postižení se obraz často rozvine do chronického únavového syndromu. Používání analgetik sice na pár hodin zmírní bolesti svalů, dále však narušuje zažívání, čímž se pouze uzavírá bludný kruh příčin a následků.
Byliny obsažené ve směsi lze rozdělit do dvou skupin. Větší část upravuje zažívání, což bývá v čínské medicíně chápáno v širším slova smyslu – nejde o pouhou funkci žaludku a střev, ale o celý proces metabolické proměny a využití živin (atraktylis, pornatka, šácholan, zázvor). Další skupina bylin má vztah k imunitě a svalové tkáni. Podporuje prokrvení svalů a stimuluje imunitní odpověď na infekci (například perila či děhel dahurský).

Kombinace s dalšími produkty
Při ofouknutí s bolestmi šíje či hlavy ale bez celkové svalové bolesti podáváme 004-PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY. Při průjmech s přítomností hlenu nebo hnisu (odpovídajících zánětům střeva), podáváme směs 018-ČTVERO SPĚŠNÝCH POMOCNÍKŮ nebo 107-PROČIŠTĚNÍ A ZPRŮCHODNĚNÍ. Při dlouhodobých průjmech z netrávení, bez známek infekce podáváme některou ze směsí 021-OBNOVA ŘÍŠE STŘEDU, 022-PROHŘÁTÍ ŘÍŠE STŘEDU, 073-ÚKLID OBILNÉ SÝPKY, 076-PILULKA HLADÍCÍ ŽALUDEK, 105-VYSUŠENÍ ZVLHLÉ KRAJINY, 107-PROČIŠTĚNÍ A ZPRŮCHODNĚNÍ.

Autor směsi
Skupina lékařů při císařském dvoře, poprvé se směs objevila v díle TAI PING HUI MIN HE JI JU FANG v r. 1078.

Balení: 200 kuliček/ 33g

Výrobce: TCM Bohemia s.r.o.
Podle čínského názvu: HUO XIANG ZHENG QI WAN
Podle českého názvu: SOUBOJ VĚTRNÝCH DRAKŮ
Podle kódů: 101
ZTczYzM4O